Tweet foto: © 2015 Telewizja Kablowa Bełchatów / www.ebelchatow.pl
Zauważalny wyż demograficzny i obowiązek szkolny od 6-go roku życia to powody, dla których w niektórych szkołach podstawowych na terenie miasta konieczne było wprowadzenie dwuzmianowego systemu zajęć. Nauka na drugą zmianę dotyczy głownie uczniów klas drugich i czwartych oraz zerówek. Uczniowie w murach szkolnych siedzą niekiedy nawet do godziny 17.00.
W tym roku na terenie miasta utworzono 40 oddziałów klas pierwszych, w latach minionych było ich około 24. Od roku szkolnego 2014/2015 obowiązek szkolny objął już sześciolatki urodzone w pierwszej połowie roku. W tym roku do klas pierwszych poszły 6 latki oraz te dzieci 7-letnie, które urodziły się w drugiej połowie roku i te, którym odroczono obowiązek szkolny o rok. Co regulują przepisy z 30 sierpnia 2013r.
Dwuzmianowy system pracy w szkole wprowadziły w tym roku SP nr 3, 9 i 1. W „jedynce” powstało aż 7 klas pierwszych. W sumie do tej szkoły chodzi najwięcej dzieci. Podobnie jak w innych placówkach zredukowano ilość klas zerowych. W jedynce powstały tylko dwie. Jedna grupa naukę zaczyna od rana, druga od południa.
Tam gdzie można było przystosowywano pomieszczenia w szkołach na izby lekcyjne. Dyrektorzy, jak mówią nie mieli innej możliwości niż wprowadzenie dwóch zmian nauczania. O ile w szkołach ponadgimnazjalnych placówki borykają się z niżem demograficznym i widmem zamykania placówek, o tyle w szkołach podstawowych dzieci jest bardzo dużo. Obecnie do 173 oddziałów klas uczęszcza 3698 uczniów.
Na drugą zmianę chodzą również klasy IV i II. Niektórzy zajęcia zaczynają dopiero od godziny 13-tej.
TKB – Nauka w szkołach na dwie zmiany – 11.09.2015
TagiAktualnościBełchatówszkoły podstawowenauka na dwie zmiany