Nabór do szkolnych zerówek i klas pierwszych w miejskich podstawówkach ruszył i potrwa do 14 marca. Wnioski można uzyskać osobiście w każdej szkole lub pobrać ze stron internetowych placówek.
Mamy dla naszych najmłodszych bełchatowian przygotowane 400 miejsc w przedszkolach. Jesteśmy przekonani, że uczęszczanie do naszych miejskich placówek będzie wspaniałym doświadczeniem – zapewnia Agnieszka Ludwiczak Maszewska, wiceprezydent miasta Bełchatowa.
Harmonogram rekrutacji:
– 21 marca: Pierwsze listy kandydatów zostaną opublikowane.
– Do 28 marca: Rodzice proszeni są o potwierdzenie i złożenie oświadczenia woli.
– 31 marca: Publikacja listy uczniów, którzy zostali przyjęci do placówek.
Agnieszka Ludwiczak Maszewska, wiceprezydent miasta Bełchatowa dodaje: „Nasze placówki są świetnie przygotowane, aby zapewnić dzieciom bezpieczne i inspirujące środowisko do nauki”.
Nabór do szkolnych zerówek
Komisja rekrutacyjna będzie analizować wnioski pod kątem kilku kryteriów. Pierwszeństwo w przyjęciu będą mieć dzieci mieszkające w Bełchatowie, wychowujące się w rodzinach wielodzietnych lub zastępczych. A także maluchy z rodzin, w których występuje niepełnosprawność albo wychowywane są przez jednego z rodziców. Później, weryfikując poszczególne dokumenty rekrutacyjne, komisja będzie brać pod uwagę tzw. kryteria lokalne. Tutaj liczyć się będzie to, czy oboje rodziców pracuje, prowadzi działalność gospodarczą czy też uczą się w systemie dziennym. Dodatkowe punkty w procesie rekrutacji komisja będzie również przyznawać m.in. za miejsce zamieszkania. A dokładniej odległość od placówki – pierwszeństwo będą miały maluchy, które mieszkają nie dalej niż 3 km od wskazanej szkoły. Plusem może być też to, że w danej placówce uczy się rodzeństwo kandydata.
Rekrutacja do klas pierwszych
W przypadku naboru do szkół podstawowych trzeba pamiętać, że obowiązuje rejonizacja. Zatem do danej szkoły najpierw będą przyjmowane dzieci zamieszkałe w obwodzie tej placówki. Kandydaci spoza rejonu mogą być przyjęci w naborze uzupełniającym, ale tylko wtedy, gdy będą jeszcze wolne miejsca. Komisja rekrutacyjna będzie również brać pod uwagę, czy do tej samej szkoły chodzi rodzeństwo kandydata oraz czy dziecko obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego realizowało właśnie w tej placówce, do której ubiega się o przyjęcie. Ważne może okazać się też to, czy w rejonie szkoły mieszkają dziadkowie, wspierający rodziców w opiece nad wnukami. Wśród kryteriów branych pod uwagę znajduje się również orzeczenie dziecka o potrzebie kształcenia specjalnego.
źródło: UM w Bełchatowie