Polska Grupa Energetyczna wspiera rozwój energetyki jądrowej w Bełchatowie. Za nami konferencja „Od węgla do atomu” podczas której przedstawiciele środowisk naukowych, władz samorządowych, parlamentarzyści wraz ze specjalistami branży elektroenergetycznej i reprezentantami związków zawodowych dyskutowali m.in. na temat wpływu inwestycji na lokalny rynek pracy, energetykę i rozwój gospodarczy
Zaktualizowany Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) wskazuje Bełchatów jako jedną z dwóch preferowanych lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.
Maciej Górski, Wiceprezes ds. Operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej podkreślił, że Bełchatów jest sercem polskiej energetyki od ponad 50 lat.
– To tu narodziła się wielkoskalowa produkcja energii, która przez dekady zasilała krajową gospodarkę. Dziś region ten staje przed wyjątkową szansą, by kontynuować swoją misję – tym razem w oparciu o energetykę jądrową. Jako Grupa PGE widzimy Bełchatów jako miejsce, w którym może zostać zlokalizowana druga elektrownia jądrowa w Polsce – z uwagi na unikalne zaplecze infrastrukturalne, doświadczoną kadrę i silne poparcie lokalnych społeczności. To projekt, który buduje bezpieczeństwo energetyczne Polski i może zapewnić tysiące miejsc pracy, stabilne dochody dla samorządów i realne perspektywy rozwoju dla całego regionu. Dlatego już dziś rozpoczynamy zaawansowane analizy i badania, by potwierdzić możliwość realizacji w Bełchatowie jednej z kluczowych inwestycji energetycznych nadchodzących dekad – powiedział Maciej Górski.
Jacek Kaczorowski Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. poinformował, że w celu wdrożenia procesu dekarbonizacji w energetyce, zgodnie z polityką UE i Polski, PGE GiEK S.A. już wyłączyła z eksploatacji blok nr 1 w Elektrowni Bełchatów i aktualnie planuje wyłączenie pozostałych bloków w latach 2030-2035/38.
– Dekarbonizacja i wyłączanie bloków Elektrowni Bełchatów spowoduje ubytek mocy w polskim systemie energetycznym o około 5,5 GW – zwrócił uwagę prezes Jacek Kaczorowski.
– Tereny kompleksu Bełchatów posiadają istotny potencjał dla rozwoju różnych źródeł wytwórczych, w tym potencjał do budowy elektrowni jądrowej. PGE GiEK S.A. opracowała wstępną koncepcję inicjatyw inwestycyjnych – rozwojowych dla kompleksu Bełchatów, takich jak siłownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii, elektrownie gazowo-parowe, elektrownie szczytowo-pompowe oraz źródła jądrowe i mała energetyka jądrowa – wymieniał prezes PGE GiEK.
Prezes Kaczorowski zwrócił także uwagę na sejsmiczną aktywność regionu. Podał, że Kopalnia Bełchatów od 1980 r. posiada stację sejsmologiczną z rozmieszczonymi w terenie stanowiskami sejsmometrycznymi.
– Stacja odnotowała ponad 1300 zjawisk sejsmicznych o magnitudach lokalnych od 1 do 4,6 w skali Richtera. W ostatnich latach obserwowana jest ich niewielka aktywność prowadząca do całkowitego zaniku. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem obiekty energetyki jądrowej można lokalizować na terenie, na którym w ciągu dziesięciu tysięcy lat nie wystąpiło trzęsienie ziemi o skali 8 EMS-98, co odpowiada magnitudzie około 7 w skali Richtera – podkreślił prezes.
Dowodem braku wpływu lokalnych wstrząsów sejsmicznych w rejonie Kopalni Bełchatów na obiekty energetyczne i górnicze jest zerowe oddziaływanie tych zjawisk, od początku ich rejestracji przez kopalnianą sieć sejsmologiczną, zarówno na którykolwiek z obiektów Elektrowni i Kopalni Bełchatów jak i obiekty poza wyrobiskami górniczymi. Prezes podał także łączne dostępne zasoby wód, które mogą być wykorzystane dla eksploatacji bloków jądrowych – wynoszą ok. 13,0 m3/s, przy zapotrzebowaniu do ok. 4 m3/s. Lokalizacja umożliwia również wyprowadzenie mocy z trzech stacji elektroenergetycznych. W celu przygotowania analizy lokalizacyjnej elektrowni jądrowej w lokalizacji Bełchatów zostało powołane konsorcjum instytucji naukowych i projektowych w składzie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Katowicach, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Poltegor-Instytut – Państwowy Instytut Badawczy we Wrocławiu.
– Konsorcjum jest gwarantem wszechstronnego, rzetelnego i obiektywnego przeanalizowania dostępnych dokumentów źródłowych, materiałów i pomiarów dla opracowania analizy lokalizacyjnej – podkreślił prezes PGE GiEK.
Bełchatów stoi przed wyjątkową szansą, by w dalszym ciągu być kluczowym ośrodkiem polskiej energetyki – tym razem opartej na nowoczesnych, zeroemisyjnych technologiach.
– Bełchatów dostarcza energię milionom Polaków. Chcemy, by ta rola była kontynuowana w nowej rzeczywistości energetycznej. To ogromna szansa dla całego regionu i jego mieszkańców – podkreślił prezes Jacek Kaczorowski.
Samo umieszczenie Bełchatowa w PPEJ nie przesądza jeszcze o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej, jednak daje solidne podstawy do dalszych działań i rozmów na szczeblu krajowym i europejskim.
Transformacja energetyczna Bełchatowa to temat, który będzie kształtował przyszłość polskiej gospodarki i systemu elektroenergetycznego. Konferencja była ważnym krokiem w tej debacie, a jej efekty mogą mieć długofalowe skutki dla całego kraju.
W konferencji wzięło udział blisko tysiąc osób. W trakcie wydarzenia odbyły się cztery panele tematyczne z udziałem przedstawicieli środowisk naukowych, parlamentarzystów, władz samorządowych, ekspertów branży elektroenergetycznej, a także reprezentantów związków zawodowych.Organizatorem konferencji była PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.