PODZIEL SIĘ

Polska Grupa Energetyczna wspiera rozwój energetyki jądrowej w Bełchatowie. Za nami konferencja „Od węgla do atomu” podczas której przedstawiciele środowisk naukowych, władz samorządowych, parlamentarzyści wraz ze specjalistami branży elektroenergetycznej i reprezentantami związków zawodowych dyskutowali m.in. na temat wpływu inwestycji na lokalny rynek pracy, energetykę i rozwój gospodarczy

Zaktualizowany Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) wskazuje Bełchatów jako jedną z dwóch preferowanych lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.
Maciej Górski, Wiceprezes ds. Operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej podkreślił, że Bełchatów jest sercem polskiej energetyki od ponad 50 lat.

To tu narodziła się wielkoskalowa produkcja energii, która przez dekady zasilała krajową gospodarkę. Dziś region ten staje przed wyjątkową szansą, by kontynuować swoją misję – tym razem w oparciu o energetykę jądrową. Jako Grupa PGE widzimy Bełchatów jako miejsce, w którym może zostać zlokalizowana druga elektrownia jądrowa w Polsce – z uwagi na unikalne zaplecze infrastrukturalne, doświadczoną kadrę i silne poparcie lokalnych społeczności. To projekt, który buduje bezpieczeństwo energetyczne Polski i może zapewnić tysiące miejsc pracy, stabilne dochody dla samorządów i realne perspektywy rozwoju dla całego regionu. Dlatego już dziś rozpoczynamy zaawansowane analizy i badania, by potwierdzić możliwość realizacji w Bełchatowie jednej z kluczowych inwestycji energetycznych nadchodzących dekad – powiedział Maciej Górski.

Jacek Kaczorowski Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. poinformował, że w celu wdrożenia procesu dekarbonizacji w energetyce, zgodnie z polityką UE i Polski, PGE GiEK S.A. już wyłączyła z eksploatacji blok nr 1 w Elektrowni Bełchatów i aktualnie planuje wyłączenie pozostałych bloków w latach 2030-2035/38.

Dekarbonizacja i wyłączanie bloków Elektrowni Bełchatów spowoduje ubytek mocy w polskim systemie energetycznym o około 5,5 GW – zwrócił uwagę prezes Jacek Kaczorowski.

Tereny kompleksu Bełchatów posiadają istotny potencjał dla rozwoju różnych źródeł wytwórczych, w tym potencjał do budowy elektrowni jądrowej. PGE GiEK S.A. opracowała wstępną koncepcję inicjatyw inwestycyjnych – rozwojowych dla kompleksu Bełchatów, takich jak siłownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii, elektrownie gazowo-parowe, elektrownie szczytowo-pompowe oraz źródła jądrowe i mała energetyka jądrowa – wymieniał prezes PGE GiEK.

Prezes Kaczorowski zwrócił także uwagę na sejsmiczną aktywność regionu. Podał, że Kopalnia Bełchatów od 1980 r. posiada stację sejsmologiczną z rozmieszczonymi w terenie stanowiskami sejsmometrycznymi.

Stacja odnotowała ponad 1300 zjawisk sejsmicznych o magnitudach lokalnych od 1 do 4,6 w skali Richtera. W ostatnich latach obserwowana jest ich niewielka aktywność prowadząca do całkowitego zaniku. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem obiekty energetyki jądrowej można lokalizować na terenie, na którym w ciągu dziesięciu tysięcy lat nie wystąpiło trzęsienie ziemi o skali 8 EMS-98, co odpowiada magnitudzie około 7 w skali Richtera – podkreślił prezes.

Dowodem braku wpływu lokalnych wstrząsów sejsmicznych w rejonie Kopalni Bełchatów na obiekty energetyczne i górnicze jest zerowe oddziaływanie tych zjawisk, od początku ich rejestracji przez kopalnianą sieć sejsmologiczną, zarówno na którykolwiek z obiektów Elektrowni i Kopalni Bełchatów jak i obiekty poza wyrobiskami górniczymi. Prezes podał także łączne dostępne zasoby wód, które mogą być wykorzystane dla eksploatacji bloków jądrowych – wynoszą ok. 13,0 m3/s, przy zapotrzebowaniu do ok. 4 m3/s. Lokalizacja umożliwia również wyprowadzenie mocy z trzech stacji elektroenergetycznych. W celu przygotowania analizy lokalizacyjnej elektrowni jądrowej w lokalizacji Bełchatów zostało powołane konsorcjum instytucji naukowych i projektowych w składzie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Katowicach, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Poltegor-Instytut – Państwowy Instytut Badawczy we Wrocławiu.

Konsorcjum jest gwarantem wszechstronnego, rzetelnego i obiektywnego przeanalizowania dostępnych dokumentów źródłowych, materiałów i pomiarów dla opracowania analizy lokalizacyjnej – podkreślił prezes PGE GiEK.

Bełchatów stoi przed wyjątkową szansą, by w dalszym ciągu być kluczowym ośrodkiem polskiej energetyki – tym razem opartej na nowoczesnych, zeroemisyjnych technologiach.

Bełchatów dostarcza energię milionom Polaków. Chcemy, by ta rola była kontynuowana w nowej rzeczywistości energetycznej. To ogromna szansa dla całego regionu i jego mieszkańców – podkreślił prezes Jacek Kaczorowski.

Samo umieszczenie Bełchatowa w PPEJ nie przesądza jeszcze o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej, jednak daje solidne podstawy do dalszych działań i rozmów na szczeblu krajowym i europejskim.

Transformacja energetyczna Bełchatowa to temat, który będzie kształtował przyszłość polskiej gospodarki i systemu elektroenergetycznego. Konferencja była ważnym krokiem w tej debacie, a jej efekty mogą mieć długofalowe skutki dla całego kraju.

W konferencji wzięło udział blisko tysiąc osób. W trakcie wydarzenia odbyły się cztery panele tematyczne z udziałem przedstawicieli środowisk naukowych, parlamentarzystów, władz samorządowych, ekspertów branży elektroenergetycznej, a także reprezentantów związków zawodowych.Organizatorem konferencji była PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here