PODZIEL SIĘ

Tweet foto: www.kluki.pl

W dniu 19 stycznia 2014 r. odbył się 14 Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych Parzno-Kluki-Kaszewice-Kurnos II, który rozpoczął się Mszą Św. w Parznie. Wójt Gminy Kluki wręczył podziękowania za zaangażowanie i wspieranie działań w kształtowaniu postaw patriotycznych dla Pani Uruszli Komońskiej i Wioletty Kęsa oraz Pana Józefa Ściubła i Pana Antoniego Owczarka.

W trakcie Marszu w Kaszewicach odsłąniety został obelisk poświęcony pamięci Powstańców Styczniowych. Wójt Gminy Kluki Karol Sikora podczas odsłąniecia mówił o największym polskim powstaniu narodowym, które wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r. w byłym Wielkim Księstwie Litewskim i trwało do jesieni 1864. Dziś w 151 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbędzie się XIV Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych. Przez półtora roku na terenie zaboru rosyjskiego stoczono ponad tysiąc bitew i potyczek, w których poległo lub zostało zamordowanych kilkadziesiąt tysięcy polskich żołnierzy. Na naszym terenie w 1863 r. walczyły dwie duże partie powstańców dowodzone przez mjr Józefa Oksińskiego, naczelnika wojskowego powiatu piotrkowskiego i mjr Aleksandra Lutticha. W Kaszewicach formowano też batalion piechoty pod komendą naczelnika wojskowego województwa kaliskiego płk Franciszka Kopernickiego. Gromadzono tu broń i umundurowanie, a w pobliskich fryszerkach na Smugach i w Kuźnicy Kaszewskiej, wykuwano groty do pik i przekuwano kosy. Kaszewicki majątek w 1863 roku posiadał doskonale wyposażone kuźnie żelaza. W nich właśnie powstańcy prze­kuwali kosy i groty do lanc.

Józef Oksiński w swym pamiętniku pisze: „Wieczorem późnym dnia 6 lutego 1863 roku. trzymając się kierunku na Szczerców, Bełchatów, leśnymi i polnymi drogami, przybyłem, omijając mia­steczko Szczerców, i stanąłem obozem w lasach do majątku Kaszewice należą­cych. Korzystając z egzystującej tam fryszerki i walcowni żelaza, osadziłem już poprzednio posiadane, 100 kos na drąż­kach, wyrobione 40 grotów do lanc osa­dziwszy na drzewcach, dokompletowałem po kilku dniach uzbrojenie mego oddziału”.

Oddział z Kaszewic wyrusza następ­nego dnia. Powstańcy maszerują przez Kurnos. Oleśnik w kierunku Kamieńska. Miesiąc później ponownie pojawiają się w kaszewickich lasach, uchodząc przed pościgiem moskiewskim. W początkach lipca 1863 r. pod Kaszewicami dochodzi do bitwy. Z Bełchatowa Rosjanie wysyłają pół sotni Kozaków z oddziału Kadena. W brawurowym ataku po­wstańcza jazda rozprasza przeciwnika. Zdobywa wóz. i zaopatrzeniem, 12 pik. 5 fuzji i kilka koni. Ginie 6 Kozaków. Oddział starał się skutecznie wykonywać powierzone mu zadanie, polegające na ochronie miejsca formowania batalionu piechoty. Wczesną wiosna 1864 r. – walczy tu jeszcze jeden z oddziałów powstańczych – „Partia Żubra, 4 marca pod Kuźnicą zostaje rozbity. W walce ginęli powstańcy – dwóch z nich pochowano na cmentarzu parafialnym w Kaszewicach. W rejestrze pochówków z 1863 r. odnotowano dwa wersy poświęcone powstańcom: Sternalski imię niewiadome i Franciszek lat 40.

Serdeczne podziękowania dla Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalngo z siedzibą w Bełchatowie za zorganizowanie już XIV Regionalnego Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r., podziekowania pocztom sztandarowym z OSP Kaszewice i Zespołu Szkół w Klukach, Panu Senatorowi Wiesławowi Dobkowskiemu, wszystkim którzy zaangażowali się i pomogli w organizacji tych uroczystości, delegacjom, wszystkim gościom i mieszkańcom oraz młodzieży za obecność . Uczestnicy uczcili pamięć poległych powstańców minutą ciszy.

Źródło: www.kluki.plTagiRegionBełchatówszlakiem powstańców styczniowychobeliskodsłonięcie pomnika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here