Osoba, która poddana została izolacji lub kwarantannie z powodu koronawirusa ma prawo do świadczenia chorobowego wypłacanego przez ZUS. Podstawą do wypłaty jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.
Za okres izolacji lub kwarantanny przysługuje zasiłek chorobowy przyznawany na ogólnych zasadach. Decyzję o kwarantannie u osób, u których występuje podejrzenie zarażeniem koronawirusem wydaje inspektor sanitarny. Po zakończeniu kwarantanny decyzję o przyznaniu świadczenia przekazuje również inspektor sanitarny bezposrednio płatnikowi składek lub właściwej jednostce ZUS.
Ponadto jeżeli lekarz uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny ze względu na stan zdrowia osoby poddanej tym obowiązkom, uzasadnione jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to wystawiając zwolnienie lekarskie, jest ono dokumentem do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza.
I tu uwaga, jeśli osoba sama podda się izolacji lub kwarantannie bez decyzji inspektora sanitarnego, takie świadczenie się nie należy.
Prawo do zasiłku opiekuńczego mają rodzice, którzy na podstawie decyzji inspektora sanitarnego wydał decyzję o konieczności poddania kwarantannie dziecka. Prawo do zasiłku opiekuńczego za maksymalnie 14 dni przysługuje również w przypadku konieczności opieki nad dziećmi do 8 roku życia w przypadku zamknięcia nieprzewidzianego przedszkola, żłobka czy klubu malucha.