Niepłodność jest chorobą, definiowaną jako brak możliwości zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji przez co najmniej rok. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych może dotykać nawet co piątą parę w wieku rozrodczym, zmaga się z nią również wiele osób w województwie łódzkim. Problem ten jest wynikiem wielu czynników występujących zarówno u kobiet, jak i mężczyzn lub u obojga partnerów. Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych terapii, które znacznie zwiększają szanse na poczęcie dziecka. Z takiej pomocy można skorzystać w Klinice Bocian w Łodzi.
Co może powodować niepłodność?
Kobiety borykające się niepłodnością często mają problemy z nieprawidłowym przebiegiem lub brakiem owulacji, bardzo ważnego etapu podczas cyklu miesiączkowego niezbędnego do zapłodnienia u każdej kobiety. Stan ten może wynikać na skutek chorób i zaburzeń funkcjonowania jajników np. zespołu policystycznych jajników (PCOS), pierwotnej niewydolności jajników (POI), zmniejszonej rezerwy jajnikowej lub problemów endokrynologicznych. Niepłodność może być również wynikiem polipów macicy, endometriozy, niedrożności jajowodów, przebytych operacji w obrębie macicy, wcześniejszych poronień, nietypowo ukształtowanej macicy, zaburzeń autoimmunologicznych, przebytej chemioterapii po nowotworze, zaburzeń genetycznych, jak również chorób wenerycznych. Do tego warto również dodać kwestię wieku, warto bowiem pamiętać, że z upływem lat obniża się płodność kobiety. Poza tym wyróżnia się wiele przyczyn niepłodności u mężczyzn, negatywnie wpływających na parametry nasienia. W efekcie pojawiają się nieprawidłowości związane m.in. z ruchliwością, liczebnością plemników i ich złą budowę. Za problemami męskiej płodności mogą stać choroby jąder np. żylaki powrózka nasiennego, wodniak jądra, nowotwory jąder, choroby urologiczne, przerost i infekcje prostaty, nieprawidłowa gospodarka hormonalna, choroby ogólnoustrojowe, wady genetyczne, brak erekcji czy przedwczesny wytrysk.
Niepłodność a styl życia i czynniki środowiskowe
Czy styl życia i czynniki środowiskowe potrafią równocześnie wpływać negatywnie na płodność u kobiet i mężczyzn? Oczywiście, że tak. Lekarze wyróżniają tutaj m.in. pestycydy i inne substancje chemiczne, promieniowanie, palenie papierosów, alkohol, narkotyki, sterydy, a nawet fast food’y. Do tego dochodzi stres, który nie tylko przenosi się do sypialni, utrudniając starania o dziecko, ale również wpływa na obniżenie testosteronu, a ten z kolei odgrywa ważna rolę w wytwarzaniu plemników. W przypadku mężczyzn warto również wspomnieć o przegrzewaniu jąder, co również może mieć przykre konsekwencje dla jakości spermy. Nie bez znaczenia pozostaje również prawidłowa waga.
Jak można walczyć z niepłodnością?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. U niektórych osób pomocne może okazać się wdrożenie prawidłowo zbilansowanej diety, zadbanie o lepszą kondycję fizyczną i psychiczną, oraz unikanie używek. Jednakże u wielu par zaburzenia płodności są często spowodowane przez poważniejsze schorzenia i takie działanie nie wystarczy, aby zajść w wymarzoną ciążę. W takiej sytuacji pierwszym krokiem, który powinno się wykonać, jest udanie się do wykwalifikowanego specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności i umówienie się na pierwszą wizytę. Wyspecjalizowanym ośrodkiem w województwie łódzkim, który pomaga parom w spełnianiu marzeń o posiadaniu potomstwa, jest Klinika Bocian w Łodzi. Pacjenci są diagnozowani w placówce na podstawie zebranego wywiadu medycznego i wykonanych badań.
Jak można leczyć niepłodność?
Za jedną z popularnych metod leczenia niepłodności uznaje się farmakoterapię stosowaną najczęściej w celu indukcji owulacji lub terapię hormonalną, aby móc walczyć z zaburzeniami endokrynologicznymi. Niekiedy wymagane jest leczenie operacyjne np. w przypadku występowania niedrożności jajowodów, mięśniaków macicy, torbieli endometrialnych czy żylaków powrózka nasiennego. Ostatecznymi metodami leczenia są metody wspomaganego rozrodu takie jak inseminacja wewnątrzmaciczna (IUI) lub zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.