PODZIEL SIĘ

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny. W tym roku z mammografii w Łódzkiem skorzystało już 74 tys. kobiet. 94% kobiet dowiedziało się, że są zdrowe.

Rak piersi jest wśród nowotworów powodem 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 % zgonów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów z roku na rok zwiększa się liczba nowych pacjentek. W 2018 r. na raka piersi zachorowało 19 tysięcy Polek, obecnie ta liczba przekracza 24 tysiące. Ryzyko zachorowania na raka piersi podczas życia kobiety wynosi od 10 do 15%.

Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, co podkreśla prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska-Wow  z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego specjalistka chirurgii onkologicznej i  chirurgii rekonstrukcyjnej piersi: Najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka piersi to płeć żeńska (to, że jesteśmy kobietami). 1 na 8 kobiet zachoruje w ciągu całego swojego życia ale na świecie żyje ok. 7,8 miliona kobiet, u których rozpoznano w ciągu ostatnich 5 lata raka piersi. Żyje, a więc rak piersi to choroba dobrze wyleczalna.

Wg American Cancer Society 5-letnie przeżycia kobiet chorych na wczesnego raka piersi (ograniczonego do piersi) to nawet 99%. Dzięki postępom w nauce, wiele kobiet, które zachorują na raka piersi o tzw. niskim wskaźniku proliferacji czyli powolnym przebiegu, będzie żyło tak długo, jakby miało żyć bez raka.

Kluczowe jest wczesne rozpoznanie. U kobiet o przeciętnym ryzyku zachorowania na raka piersi zalecane jest badanie mammografii, program profilaktyki dla Pań w wieku 45-74 lata w Polsce. Wg NCCN National Comprehensive Cancer Network u Pań o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka piersi: nosicielki patogennych mutacji genetycznych, mocny wywiad rodzinny raka piersi i jajnika, choroby piersi przebiegające z atypią, przebyta radioterapia w obszarze klatki piersiowej przed 30 r.ż., zalecane jest badanie rezonansu magnetycznego MRI piersi, również u kobiet z tzw. ekstremalnego „gęstą” piersią (extremely dense breast), gdyż czułość mammografii w takich scenariuszach klinicznych może być niższa. Uzupełniającym badaniem jest USG piersi w „rękach” i „okiem” doświadczonego lekarza.

Mammografia to prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób na wykrywanie raka piersi. To bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi i skutecznie je leczyć. Z bezpłatnej mammografii – w ramach programu profilaktyki raka piersi – mogą korzystać kobiety w wieku 45-74 lata co 2 lata oraz kobiety, które chorowały na raka piersi – 5 lat po zakończeniu leczenia.

źródło: NFZ

zdjęcie: pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here