Program Profilaktyka 40 PLUS to program zdrowotny, który ma pomóc zadbać o zdrowie osobom po 40. roku życia. Minister Zdrowia wprowadził ten program w lipcu 2021 r. jako remedium na tzw. deficyt zdrowotny, który pojawił się po epidemii koronawirusa. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej i stres spowodowany epidemią, zwiększyły ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Z drugiej strony z powodu epidemii wykonywanie badań profilaktycznych czy wizyty u lekarza przestały być dla wielu Polaków priorytetem.
Program Profilaktyka 40 plus kończy się 31 grudnia 2024. To ostatni dzwonek na zrobienie kilkunastu ważnych badań bezpłatnie i bez skierowania od lekarza POZ czy specjalisty. Co więcej, do końca grudnia z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach programu.
Każdy kto skończył 40 lat, bez względu na to czy ma 41, 65 czy 70 lat i jak często korzysta z opieki zdrowotnej, może sprawdzić stan swojego zdrowia. Wystarczy wypełnić ankietę, aby otrzymać skierowanie na podstawowe badania diagnostyczne, takie jak badania krwi, moczu i kału. Badania takie jak profil lipidowy, badanie poziomu PSA, poziomu kwasu moczowego czy kreatyniny pozwalają w porę wykryć potencjalne schorzenia i skutecznie je leczyć.
Aby uzyskać skierowanie wystarczy wypełnić ankietę. Można ją wypełnić:
- na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Profilaktyka” >> „Ankiety”
- w aplikacji mojeIKP
Po kliknięciu „Dalej” na koniec sekcji pytań dotyczących zdrowia, pojawią się spersonalizowane porady zdrowotne. E-skierowanie na badania będzie dostępne na IKP w zakładce „Skierowania”.
Ankietę można wypełnić także:
- w placówce, która uczestniczy w programie.
źródło: Anna Leder, rzeczniczka prasowa Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ