Zabytkowy park przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie przejdzie rewitalizację. Zgodnie z założeniami projektowymi, zmieni się teren przed głównym wejściem do bełchatowskiego muzeum.
Jak informuje magistrat w planach jest m.in. pielęgnacja drzew i żywopłotów. Ponadto zmieni się też kompozycja klombu przed dworkiem. W samym środku rabaty wykonawca posadzi wyższe gatunku róż, a niższe na zewnątrz. Poza tym parkowa flora wzbogaci się o rośliny typowe dla runa, czyli ubiorki, runianki czy fiołki. Pojawią się one głównie wokół drzew oraz w miejscach zacienionych jako alternatywa dla trawników. Same trawniki również przejdą renowację. W ramach prac miasto zmodernizuje również oświetlenie. Chodzi konkretnie o wymianę opar i słupów oświetleniowych. Przy nowej alejce, która zostanie wybudowane po stronie południowej, staną dwie nowe lampy. Poza tym podświetlone zostaną niektóre skupiny drzew.
Wszystkie prace związane z rewitalizacją parku przy Muzeum Regionalnym mają zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego roku. Koszt tych robót to niecałe 300 tys. zł.
źródło: UM w Bełchatowie
Posadzenie drzewek to ogromny skok w rozwoju miasta Super tak trzymać
Byłem po 26 latach odwiedzić rodzinę w Bełchatowie latem i zdumiała mnie zmiana w postaci braku zdecydowanej większości starodrzewu o cechach powiedziałbym zabytkowych dla miasta ubogiego przyrodniczo. To po raz pierwszy cały miesiąc urlopu po wcześniejszych kilkunastu kilkudniowych. Studiowałem i pracuję w Kanadzie. Tu się urodziłem przed czterdziestu sześciu laty i mam kilkaset zdjęć rodzinnych miejskich, głównie na tle natury i dodatkowo to fotografia natury jest moją pozazawodową pasją od czasów szkoły podstawowej. Obecnie jestem dendrologiem. Zdjęcia (seria 85) wczoraj – dziś wywołały reakcję „dlaczego oni tak niszczą swoje miasto” tak u mnie jak i u mojego profesora recenzenta doktoratu, zdjęcia porównawcze tych samych miejsc teraz i kilkadziesiąt lat temu. To smutne podsumowanie: okropne skwery, parki, place, ulice, zniszczone przyrodniczo łąki miejskie, chaos…